ankara çiçekçi, ankara çiçekçilik

GÜL

Gül, ziyafet sofralarının, bayram şenliklerinin, törenlerin belli başlı süsüydü. Romalılar gülleri kışın serlerde yetişti­rirlerdi. O çağlarda bu çiçeğin yapraklarından gül yağı (oleum rosarum) çıkarıldığını da biliyoruz.Ama aslında gül kültürü Romalılardan çok daha eskidir.Eski Mısırlılar, Babivliler, Pers'ler ve Yunan'lılar da bu güzel kokulu çiçeği pek severlerdi.

ANKARA GÜL SİPARİŞİ  - ANKARA ONLİNE ÇİÇEK SATIŞI

İnternet üzerinden çiçek siparişi vermek ve Ankara'ya çiçek göndermek için web sitemizi kullanabilirsiniz. Ankara'ya online çiçek siparişi vermek için linke tıklayıp online satış mağazasına girebilirsiniz. Ankara'da en güzel çiçekler sizin için sunuluyor. Güllerin en tazeleri en goncaları sizin için. Ankara'da gül buketi , vazoda çiçek ve sepette güllerini en güzel hazırlayan sitedir. Alt bölümlerde güller hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

GÜL ÜRETME ÇİFTLİĞİ

Gül üretme çiftliği: Çiçeklenme zamanında kadınlı erkekli çiftlik halkı bahçelerindeki gülleri itinayla kopararak sepetlere doldururlar. 
İşte Senatör Verres'in ta kendisi. Şu gül kokusuna dikkat îttiniz mi?» Romalı köylüler senatörün bindiği arabaya yol açtılar. Verres, kendi propagandasını kendi yapan ve rüşvet almakla tanınmış politikacılardan biriydi.
arabasının içine doldurduğu bin bir renkli gül yaprakları­nın üstüne uzanır ve şehirde bu şekilde dolaşırdı. Herkes 7nun böyle «kokulu propaganda» yaptığını bilirdi.
Görülüyor ki gül kokusu daha eski çağlarda bile insanların gönlünü fetheden bir etkiye sahipti. Bugün de olduğu gibi Romalılar gülleri bahçelerinde yetiştirirlerdi

gül çiftliği, ankara gül çiçek siparişi

YABANİ GÜL

Yabani gül, dalları dikenlerle dolu olan bir ağaççıktır. Bu dikenler gerçekte bir çeşit yapraktan başka birşey değildir.
Ana daldan çıkan asıl yapraklar kalın damarlı ve kenarları tırtıllıdır.
Yabani gül çiçeği ayrı çanakyapraklıdır ve bunlar beş ta­nedir. Bu yaprakların uçları aşağıya doğru kıvrıktır. Çiçe­ğin taç bölümü ise beş taç yaprağından meydana gelir. Çiçe­ğin dip tarafında bir «çiçeklik» vardır. Bu çiçekliğin etrafı daha sonra sert tüycüklerle örtülür ve içinde kapçık meyveler oluşur.
Yabani gül bitkisinin yeryüzünün hangi bölgesinde türedi-ği bilinmemekle beraber kuzey yarımküresinde ortaya çık­tığı kesindir. Çünkü bu bitkiyi güney yarımküresinde gö­ren olmamıştır.

gül resimi, gül siparişi

Yabani gül bitkisinden kültür gülleri elde etmek için aşı fidanı olarak yararlanılır. Güllerin doğru bir sınıflandırıl­masını yapmak güç,
hemen hemen imkânsızdır.Gülgiller familyası­nın örnek bitkisi o-lan Gül'ün çok tanın­mış birkaç ana türü şunlardır:
Hint gülü (Rosa in-dica), îran gülü (Ro­sa persica), Japon gülü (Rosa rugosa).

gülün kısımları

GÜLLERİN GRUPLANDIRILMASI

Gül bitkilerini üç büyük grupta toplamak mum-kündür: 1 ) Kültür gülleri, 2) Tırmanıcı güller, 3) Yabani güller.
Kültür gülleri ya yılda iki defa (ilkbahar ve son­bahar) ya da yılın hemen hemen her ayında açar­lar. Bunların bellibaşlı karakteristiği taç yapraklarının çok katlı (katmerli) olusudur. Küftür gül­lerinin kokusuz, az kokulu veya çok kokulu çe­şitleri vardır.
Tırmanıcı tipten olan güller geniş bahçe çardak­ları meydana getirirler. Bunları ikiye ayırmak mümkündür: Pomponlar (kayısı gülleri) ve iri güller. Pomponlar, ufak güllerin meydana getirdi-ği topluluklar durumunda açarlar. İri güller de bitki üzerinde tek tek dağılmış biçimde bulunur. Yabani güllerin az, ama kendine özgü kokuları vardır. Bunların bellibaşlı karakteristiği taçyapraklarının yalın kat oluşudur. Bir gül çardağı Melezleştirme: Gül yetiştiricisi, bir gülden aldığı çiçek tozlarını diğer bir gülün dişiciği üze­rine fırçayla ser­piyor.Baccara gülün kiremidi kırmızı taçyaprakları vardır.

PATENTLİ GÜLLER

Gül'e «çiçeklerin kraliçesi» unvanı verilir. Hiçbir süs bitkisi gül kadar süsleyici özellik­lere sahip değildir.Sağlam gövdesi, uzun ömrü, dallarının zen­gin ve yaygın görünü­şü, çiçeklerinin çeşitli renk ve kokuları, çi­çek açma süresinin uzunluğu, bu süs bitki­sinin üstünlükleridir. Üstelik gül fidanının aşılanması da kolay­dır. Bu yoldan çeşit çeşit güller elde edi­lir. Bazı uzman çiçek­çiler, taçyapraklarda istenilen derecede bir renk değişimi elde et­mek için yıllarını har­carlar. İki ayrı türün birbirine eşeysel katımıyla yapılan karma üretim yani melezleştirme yoluyla yeni ye­ni türler elde edilmektedir. Bu üretim, bir çiçeğin çiçektozunu diğerinin dişi organı üstüne taşımakla olur. Bugüne kadar bu yoldan yapılan üretme sonucunda 26.000 yeni tür ortaya çıkmıştır. Bunlardan 1.000 tanesi çiçek piyasasında satılmaktadır.Ama en iyi cins güllere, uzman çiçekçilerin özel olarak ürettikleri ve patentini aldıkları «patentli güller» arasında rastlıyoruz. Eğer başka birisi aynı gülden üretmek istiyorsa bu türün sahibine «patent hakkı» ödemek zorundadır. Genel olarak çiçekçilik uzman­ları bu gibi çiçeklere sevdikleri kimselerin veya ülkelerin adını verirler.
Melezleştirme yoluyla elde edilen güllerin renkleri gerçekten şahanedir. Mor renkten tutun altın sarısına, beyazdan koyu kırmızıya kadar değişik renkleri vardır. Bugün gül uzmanlarının en büyük rüyası günün birinde «mavi gül» elde etmektir.

Melezleştirme: Gül yetiştiricisi, bir gülden aldığı çiçek tozlarını diğer bir gülün dişiciği üzerine fırçayla serpiyor.

gülden alınan çiçek tozları

BİR KAÇ MİLYON YAŞINDAKİ TAŞ GÜL

gül resimi, güller hakkında bilgi

insanlar gülün varlığının farkına varalı çok olmamıştır. Halbuki bu güzel çiçek, sanıldığından çok daha eskidir. Jeolojik çağların Miosen döneminden kalma tabakalar arasında taşlaşmış güllere raslanmıstır. Birkaç milyon yaşındaki bu «taş gül» lerden biri Paris'teki Gül Müzesinde saklı bulunmaktadır. Bugün dünyanın en eski cins gülü Almanya'da Hildestein kasabasının kilise bahçesinde bulunuyor. Bu, gövdesinin kalınlığı 50 sm.'yi bulan bir yabani gül ağacıdır. Boyu T3 m.'-ye kadar yükselen bu ağacın çubuğu 11'inci yüzyıl başlarında daldırılmıştır. Çiçek verme yönünden rekor Toulon'-da yetiştirilen Banksie cinsi bir gül ağacına aittir. Bu ağaç yılda 50.000 gül vermektedir.

gül ağacı , ankara gül

 


TELEFON NUMARAMIZ
0 312 999 TT 99
0 312 888 RR 88
MENÜ
  gül ANASAYFA
  gül BUKETLER
  gül ARANJMANLAR
  gül CAM MİKA TANZİMLER
  gül ÇELENKLER
  gül GÜLLER
  gül ANNELER GÜNÜ
  gül SEVGİLİLER GÜNÜ
  gül DOĞUM GÜNÜ
  gül ÇİÇEKLERİN BAKIMI
  gül ÇİÇEKLERİN DİLİ
  gül ÇİÇEKLERİN CENNETİ
  gül SALON BİTKİLERİ
  gül KOKULU ÇİÇEKLER
  gül İLK AÇAN ÇİÇEKLER
  gül GÜLLER HAKKINDA

Ankara Çiçekçilik
Ankara çiçekçilik sitemizden en özel çiçekler siparişlerde ÇANKAYA / ANKARA
Murat HALAÇOĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.