ankara çiçekçi, ankara çiçekçilik

KOKULU ÇİÇEKLER

Tropikal denizlerde dolaşan gemiciler daha ufukta hiçbir kara parçası gö'zül meden kıyılara doğru gittikçe yaklaşmakta olduklarını farkeder, âdeta toprc ğın kokusunu alırlar. Gerçekten de bu, çiçeklerin, taze otların havasını taş yan karalardan denizlere doğru esen sıcak meltem rüzgârıdır. Tropikal ülkelerin kıyı dağlarının yamaçlarında yetişen binlerce kokulu bi kinin hoş havasını getiren bu rüzgârlar, denizciler için karaların müjdeci: sayılır. Şimdi deniz havasını bile etkileyen bu bitkilerden bazılarını görelin

KOKU NEREDEN GELİYOR?

Önceleri bitkilerdeki kokunun güneş ışığından ve s'ıcaktan ileri geldiği sanılıyordu Ama bu konuda yapılan etraflı incelemeler bize kokunun kimyasal bir olay sonuç meydana geldiğini göstermektedir. Koku, bitkinin hücrelerindeki bazı maddeleri kimyasal dönüşümlere uğraması sonucu açığa çıkmaktadır.Bu kimyasal olaylarda «Terpen» adı verilen oldukça karışık bir kimyasal bileşil ler ailesi meydana gelmektedir. (Terpenler, karbon ve hidrojen'den ortaya çıka özel bazı organik bileşiklerdir.) Terpenler bugün «Parfüm» adıyla andığımız k kuların yapımında kullanılmaktadır. Terpen suyun içinde çözelmez, ama üzerine yüzer. Bu bakımdan yağa benzer. Terpenlere ticarette «Esans» adı verilir. «Esans Yağlar» adı da buradan gelir. Bunlar alkolün içinde çözelirler. Bitkilerdeki kokunun yani parfümün ana maddesi olan terpen'ler genellikle çiçeklerin taç yapraklarında oluşurlar. Çiçeğin açma zamanı gelince taç yaprağındaki ba hücrelerde kimyasal değişiklikler olur. Hücrelerdeki bileşiklerin bazıları ayrışan yenileri meydana gelir. İşte bu yeni maddeler bellibaşlı iki tiptir: Bir kısmı ti yapraklarının yeşil rengini gidererek ona kendi has renklerini verir, öteki maddel ise uçucu yani havada buharlaşan bileşikler meydana getirirler. İşte terpen adı verdiğimiz bu maddelerin havaya dağılışıyla çiçeklerin o güzel kokularını duyarı Buna rağmen kokulu bitkilerin neden terpenli yani kokulu maddeler meydana g tirdikleri kesinlikle bilinmemektedir. Kimyasal etkenlere ve çürüme olayına kar direnimli olan koku maddeleri bitkiyi aynı zamanda asalaklara karşı da kon Ayrıca bu koku, böceklerin çiçeğe yaklaşmasına, onların çiçek tozlarını alıp götüı trek döllemeye yardımcı olmalarını sağlar. Bitkilerin kokulu maddeler yapmasın sebepleri yalnız bunlar mıdır, işte bunu kesinlikle bilemiyoruz.

PARFÜM ELDE ETMEK İÇİN YETİŞTİRİLEN BELLİBAŞLI BİTKİLER

 Parfümlü bitki denince, kokusu hoş esanslı yağları kapsayan yaban veya ki tür bitkileri akla gelir. Bazı ülkelerde bitkisel parfüm endüstrisi çok gelişmişti Fransa, Türkiye ve Bulgaristan bu ülkelerin başında gelir. Gülyağı sanayi özellik Türkiye ve Bulgaristan'da çok ileridir. Bu arada İtalya da parfümlü bitkiler üre minde önemli bir yer tutar.

Parfüm endüstrisinde güllerden başka yasemin, lavanta, kekik, biberiye, turunç, menekşe, bergamot, akasya, mersin, dikenli çöğen, limon, nane gibi bitkilerden geniş ölçüde yararlanılır. Yeteri kadar esanslı yağ elde edebil­mek için şüphesiz çok miktarda bitkiye ihtiyaç vardır. Bir kilo gül- yağı çıkarabilmek için 2000, hattâ 5000 kilo kadar taç yaprağı toplamak gerektiğini buna ör­nek olarak gösterebiliriz.

EVİMİZDEKİ «CANLI» PARFÜMLER
Kokulu bitkilerden birçoğunu bahçemizde veya balkonumuzdaki bir saksıda yetiştirebiliriz. Bun­ların çiçek ve yapraklarının kokusu bütün etrafı sarar. Doğrudan doğruya bitki yani «canlı» par­füm olarak yetiştirilen bu bitkiler arasında en ko­lay bakılabilecek cinsten olanları lavanta çiçeği, kekik ve nane'dir. Kokulu bitkiler bol güneş is­terler. Eğer bitkiyi saksıda büyütüyorsak saksının
yere değmemesine dikkat etmeliyiz. Çünkü dışarı
saksı içinde yetiştirilen lavanta çiçeği,
sızmayıp saksının içinde biriken su köklere zarar verir. Bunun için saksı iki .tahta parçası üzerine oturtulur. Böylece suyun fazlası toprağı ıslattıktan sonra dışarı akar gider. Yaprak veya çiçekleri toplamadan önce bitkiyi gölge bir yere gö­türmek gerekir. Böylece yaprak ve çiçeklerdeki kokunun uzun süre kalması sağlanmış olur.


TELEFON NUMARAMIZ
0 312 999 TT 99
0 312 888 RR 88
MENÜ
  gül ANASAYFA
  gül BUKETLER
  gül ARANJMANLAR
  gül CAM MİKA TANZİMLER
  gül ÇELENKLER
  gül GÜLLER
  gül ANNELER GÜNÜ
  gül SEVGİLİLER GÜNÜ
  gül DOĞUM GÜNÜ
  gül ÇİÇEKLERİN BAKIMI
  gül ÇİÇEKLERİN DİLİ
  gül ÇİÇEKLERİN CENNETİ
  gül SALON BİTKİLERİ
  gül KOKULU ÇİÇEKLER
  gül İLK AÇAN ÇİÇEKLER
  gül GÜLLER HAKKINDA

Ankara Çiçekçilik
Ankara çiçekçilik sitemizden en özel çiçekler siparişlerde ÇANKAYA / ANKARA
Murat HALAÇOĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.